5
Dr. Bnlaki Jnos 2006.07.27. 19:50
A spiritiszta vilg mdiumnak nevezi azt az rzkeny szemlyt, aki a fldi vilg s a tlvilg kztt kapcsolatot tud ltesteni. Medius azt jelenti, a kzpen lv. A kzvettsre alkalmas llapotot transz llapotnak hvjuk. A spiritiszta hvk sszejveteln a "seance"-on, vagy szenszon, - ami egyszeren lst jelent - gylnek ssze.
Ki lehet mdium? Ezt a krdst a HarmoNet tisztnltjnak is gyakran felteszik. A mdium alkalmassgnak nincs kls ismertet jele. Taln az si smnokhoz lehetne hasonltani ket. (A smn turguz eredet sz s nyugtalan embert jelent.) A smnok tbbsgkben frfiak voltak, a mai mdiumok azonban tbbsgkben nk. Szinte brmely nprtegbl kikerlhetnek, s szupernormlis kpessgekkel rendelkeznek. Ezek a kpessgek egyes forrsok szerint fejleszthetk, ms forrsok szerint ezzel kell szletni.
rkld szupernormlis kpessgek Tbb csaldban megfigyeltk, hogy a szlk kpessgeit - gyakran felersdtt formban - rklhetik a gyerekek. Ebben azrt szerepet jtszhat az is, hogy a hv szlk a szellemisget s a kpessget is tadjk gyermekknek. Gyakori, hogy a serdl korban a mdiumi kpessgekkel megldott-megvert gyermekek sokkal rzkenyebbekk vlnak, sebezhetbbek lesznek. Hajlamosabbak a kiborulsra, s tlreagljk az igazsgtalansgokat s sokkal szocibilisabbak, mint azonos kor trsaik. Ezrt a kamasz csoportok az ilyen fiatalt knnyebben kivetik maguk kzl. Irtzl Mrinak, az 1900-as vek hres budai mdiumnak 14 ves korban volt az els ltomsa, st a leghresebb klfldi mdiumok is ebben az letkorban kezdtk szlelni mdiumi kpessgeiket. (Pldul a svjci Smidt Helen)
Mdiumi kpessgek s a hall-kzeli lmnyek, letkrzisek A mdiumok kztt igen gyakori, ha nem fiatal kamasz korban kerl felsznre ez a kpessg, akkor egy nagyon ers letlmny hatsra bredhet rzkenysge tudatra. Ilyen lmny a kmbl val felbreds, a hall-kzeli lmny, a nemi erszak (nknl s frfiaknl ez is eredmnyezhet testelhagysos lmnyt is!) esetleg brtn lmny is lehet. Szirmai Kornl megfigyelt olyan eseteket amikor agyhrtyagyullads utn jelentkeztek mdiumi kpessgek.
Mdiumok s a pszichitriai megbetegedsek A valdi mdiumi kpessgeket s a skizofrnia bizonyos tnetcsoportjait igen nehz egymstl elklnteni. Vannak olyan beteges megnyilvnulsok, melyek igen hasonltanak a mdiumi kpessgekre. A beteg ilyenkor ugyangy vzikat lt, esetleg vallsi kpzelgseket 2elhivatottsgot" l meg, prftnak kpzeli magt, vagy vallsi stigmkat produklhat. A hisztrira val hajlamuk is ersebb lehet. A hisztrisra jellemz az is, hogy feltnsi vgya nagy. Szeret rdekes embernek tnni, s ez jl sszefgg a mdiumitssal. Az ilyen mdiumnak mindig sikerl megidznie a krt szellemet s jellemz r, hogy llandan csal. (Folyamatosan figyelve csalsa leleplezhet.)
A transz llapota A "trance" (transz) angol sz, elragadtatst nsugalmazssal elidzett mestersges nkvletet jelent. A transz llapott a legnevesebb pszicholgusok kzt pldul C.G Jung is tanulmnyoztk. Az okkultizmus pszicholgijnak szakrtje, Raweliffe szerint a kvetkez hat transzllapot a leggyakoribb:
1. az alvajrk szomnambul transza 2. a hipnotizlt emberek hipnotikus transza 3. a jga transz 4. a kataleptikus transz llapot (grcsbe mereveds a rvlet, vagy a hisztria fels fokn) 5. extatikus transz (boldog vzikban elmerlt "szentek" transzllapota) 6. smn-trnsz a termszeti npek transzllapotai.
Rendkvli pszichikai llapot A transz tulajdonkppen nem ms, mint valamilyen nem szokvnyos, nfeledt, vagy akr nkvleti llapot. A mdiumok transza leggyakrabban csak fl transznak nevezhet, flig ber llapot, melyben a tudat peremn mkdve a klvilg s a tlvilg esemnyeit is figyelemmel kvetheti. Ez az llapot hasonl a krllektan ltal anoetikus tudomsszerzsnek nevezett lomszer, hzagos, homlyos tudatllapothoz. Ilyenkor - fggetlenl attl, hogy a mdium emlkszik-e az lmnyeire beren is, vagy sem - mindaz, amit hall, vagy lt elmosdik krltte, s a hangok, impulzusok mintha kvlrl egy lomvilgbl rkeznnek. Ez az llapot gyakorlssal egyre jobban elrhet, megtanulhat, akrcsak a hipnotikus transz elrse.
A transz elrsnek llapota A mdium a transz llapott sokfle mdon elrheti. Vannak, akik a "kr", vagy a szensz vezetjvel szuggerltatjk magukat, vannak, akik egy fnyes trgyat nznek, vagy imkat, mantrkat mormolnak, esetleg meditlnak, rvedeznek. Egyesek lgzstechnikkkal rik el ezt az llapotot. Ilyenkor a vrnyoms s a pulzus emelkedik, verejtkezs, gyakori rosszullt is megfigyelhet egyes mdiumoknl.
|