A latin eredet sz (adventus) megrkezst jelent. A Jzus szletsre val vrakozs, a felkszls, a remnykeds idszaka. Andrs napjhoz legkzelebb es vasrnap s december 25-e kztti ngy hetes "szent id" a karcsonyra val lelki felkszls ideje. Advent els vasrnapja legkorbban november 27-n, legksbb december 3-n lehet.
A rgi idkben jflkor harangsz hirdette advent, valamint az egyhzi v kezdett. Eredete az 5-6. szzadra nylik vissza, ebben az idben az emberek szigor bjtt tartottak. Napfelkelte eltt hajnali misket tartottak, amelyeket "angyali misnek", "aranyos misnek" is neveztek. 1611-ben a nagyszombati zsinat advent els vasrnapjtl vzkeresztig megtiltotta az eskvket, zajos mulatsgokat. Egyes elmletek szerint Advent ngy hete a Krisztus eljvetele eltti ngyezer ves sttsget szimbolizlja. Ennek az elmletnek nincs igazolsa a liturgiban.
Az adventi koszor hagyomnynak els nyomait a nprajzkutatk szakon, a Keleti-tenger partvidkn s szigetvilgban talltk meg. Fzfavesszbl koszort fontak s rkzldet csavartak kr. Ez a szoks ksbb Eurpa ms vidkein is meghonosodott.
A valdi adventi koszor ksztse a 19. szzadban jtt divatba. Egy hamburgi lelksz otthonba egy hatalmas fenykoszort erstett a mennyezetre, melyen 24 gyertya volt, minden adventi napra egy-egy. Ksbb az egyszersg kedvrt csak ngy gyetyt helyeztek el a koszorn. Minden adventi vasrnapon eggyel tbb gyertyt gyjtottak meg. A gyertykat vrs s aranyszalagokkal dsztettk, az let s fny jelkpvel.
Az advent az nnepekre val rhangolds, a kszlds ideje. Az id mlst legrzkletesebben naptrral mrhetjk. Ezrt ksztenek - fleg gyerekeknek - adventi naptrt. A naptr a kszlds, vrakozs idejn minden nap egy apr ajndkkal, dessggel lepi meg a gyerekeket.
Advent angyalai Az els vasrnap angyala Ngy httel karcsony eltt valami nagyon fontos dolog trtnik: egy angyal kk kpenybe ltzve leszll az gbl, hogy kzelebb hzdjon az emberekhez. A legtbb ember ezt szre sem veszi, mert tlsgosan el van foglalva mssal. De azok, akik jl figyelnek, meghalljk a hangjt. Ma van az els napja, hogy az angyal elszr szl, s keresni kezdik azokat, akik meg tudjk s meg akarjk hallgatni t.
A msodik vasrnap angyala A msodik adventi vasrnapon piros palstba ltztt angyal szll le a mennyekbl, kezben egy nagy serleget hoz. Az angyal szeretn megtlteni az aranyserlegt, hogy tele vigye vissza a mennybe. De mit tegyen a serlegbe? Jtkot? Ajndkot? Trkeny, finom szvs ez a serleg, a Nap sugaraibl kszlt. Nem tehet bele kemny, nehz dolgokat. Az angyal szrevtlen vgigmegy a vilg sszes hzn s laksn, mert valamit keres. Tiszta szeretetet minden ember szvben. Ezt a szeretetet teszi a serlegbe, s viszi majd vissza a mennybe. Mindazok, akik a mennyben lnek, fogjk ezt a szeretetet, s fnyt ksztenek belle a csillagoknak. Ezrt olyan j felnzni a hunyorg, ragyog csillagokra.
A harmadik vasrnap angyala Advent harmadik vasrnapjn egy fehr ragyog angyal jn le a fldre. Jobb kezben egy fnysugarat tart, amelynek csodlatos ereje van. Odamegy mindenkihez, akinek tiszta szeretet lakik a szvben, s megrinti fnysugarval. Azutn a fny ragyogni kezd az emberek szemben, s elr a kezkhz, lbukhoz s egsz testkhz. gy mg az, aki a legszegnyebb, legszerencstlenebb az emberek kztt, az is talakul, s megszllja a bke, a tiszta szeretet s a boldogsg rzse.
A negyedik vasrnap angyala A karcsony eltti utols vasrnap egy nagy, lila lepelbe ltztt angyal jelenik meg a mennybolton, s jrja be az egsz Fldet. Kezben lantot tart, s azt pengeti. Kzben szpen nekel hozz. Ahhoz, hogy meghallhassuk, jl kell figyelnnk, s szvnknek tisztnak kell lennie. A bke dalt nekli. Sok kis angyal ksri, s egytt nekelnek. Daluktl valamennyi mag, amely a fldben szunnyad, felbred, gy lesz majd j let tavasszal a Fldn.
|