A modern spiritualits alapjai:
2006.02.05. 21:12
Az emberisg trtnelme sorn mr rgen felismerte, hogy mi valamennyien a vilgegyetem rszei vagyunk.
Ennek megfogalmazsa a vallsokban trtnt meg. Az ebbl val kvetkeztetsek levonsa mr korntsem nevezhet teljesnek. Mintha valami rejtlyes akadlyba tkztt volna a logika, melynek ttrse mg a mai napig nem trtnt meg. Nem a teljessg szndkval most nzznk meg prat ezekbl a kzenfekv okozatokbl.
1. A kozmoszhoz val viszonyunkat Isten szimblumba burkoltuk. Istenhez val tnyleges kapcsolatunk feltrsa azonban ez idig elmaradt. Nagyobbrszt azzal foglalkoztunk, hogy mi mit akarunk Istentl. Pedig egy kapcsolat mindig ktoldal. Az, hogy az emberisg mivel tartozik a kozmosznak igen csak elsikkadt. Valamint az is, hogy mi ennek a kvetkezmnye. Ennek a klcsns viszonynak a tartalmt nevezhetnnk Istenkpnek.
2. Minden ember a kozmosz rsze. Ebbl az kvetkezik, hogy valamennyink Istene egyforma kellene, hogy legyen, mert nincs kt kozmosz. A vilgvallsok ennek ellenre meglehets klnbsgeket mutatnak. Ezek okainak feltrsa s valdi tartalommal val feltltse lnyeges lenne nemcsak az egyes vallsok, hanem a fld egsze szmra is. Az emberisgnek egyszer ezzel szembeslnie kell. Elmaradsa slyos kvetkezmnyekkel jrhat. A gazdasgi s politikai globalizci utn nagyvalsznsggel a vallsi egysgeslsnek kell kvetkeznie. A tolerancia elengedhetetlen s lnyeges dolog, de az igazsg sem htrbb val. A megfelel idpont valsznleg nem mostanban lesz.
3. Az ember biolgiai felptsnek megismersre a vilgon nagy erket mozgstanak. A bels gynevezett lthatatlan lnyeg feltrsa azonban httrbe szorul. Pedig az emberisg jelent s jvjt ez utbbi karakteresebben hatrozza meg.
4. Az emberisg fldi jelenlte nagyobbrszt annak keressvel telt el, hogy hogyan rezze magt jl. A rengeteg fradozs nem sok eredmnyt hozott. Az ember termszetnek megfogalmazsa s ezeknek a trsadalomra gyakorolt hatsa sok tekintetben feltratlan s fontossghoz kpest meglehetsen elhanyagolt. Ennek hinyban kultrnk tbb ezer ves problmi nem oldhatk meg. Ilyenek a hbork, devins magatartsok, stb.
5. Az ember lthatatlan felptsbl kvetkeznek azok a feladatok, melyeket teljestennk kell. Ez egy tanulsi folyamat. Jellemzje az egymsra pls. Ezeknek a szakaszait nevezzk spiritulis korszakoknak. Tartalmai s mdszerei az emberisg tbb tzezer ves fldi tartzkodsa ellenre mg nagyobb rszt feltratlanok.
6. Az emberisg igazi termszetnek lnyegt mg nem tallta meg. gy vrat magra annak a kultrnak a megteremtse is, amely ezt szolglja ki. Ahogyan most lnk az nem a mi igazi termszetnk. Ennek tartalmnak feltrsa az elbbit meg kell, hogy elzze.
7. Az emberi termszet s a fizikai sk kapcsolata ez idig tbbfle formban s tartalommal valsult meg. Kerek megoldst sem a keleti, sem a nyugati prblkozs nem hozott. Az ez irny tovbbi keresglsek meglehetsen nyugodt tempban trtnnek. A modern spiritualits ezekkel az aktulis krdsekkel foglalkozik. Elsdleges egy mkd Istenkp megfogalmazsa, valamint a spiritulis korszakok tartalmainak feltrsa s mdszereinek kidolgozsa. Ezeket a mindenkori trsadalmi s politikai viszonyokhoz kell igaztani. Az ember spiritulis felptst fel kell trkpezni, melynek tkrben a korszakokkal val kapcsolatt s a mdszereket sszhangba kell hozni. Lnyeges a logika s intelligencia szerepnek bemutatsa a spiritulis ton. Kozmikus kldetsnk minsgeinek ltrehozsa elssorban sajt munkn kell, hogy alapuljon. A mdszereknek alkalmasnak kell lennik ennek megvalstsra. Termszetesen a mindennapi meglhets biztostsa mellett kell ezeknek megtrtnnie. Ha a spiritualits nem tudja thatni a trsadalmi mkdst, akkor az a helyzet ll el, amiben most vagyunk. Az ember bels termszete s a kultra kztt szakadk keletkezik. Ennek kvetkezmnye a bnzs, hbork, egyb nem kvnatos jelensgek. .
|