Az alrs
2007.10.20. 18:06
Vannak emberek, akik hisznek a grafolgiban, elfogadjk mint tudomnyt s vannak, akik megmosolyogjk azt. Az alrst, mint a szemly egyetrtsnek, tiltakozsnak, vagy ktelezettsgvllalsnak teljes jog kpviseljt azonban mindenki elfogadja.
Egsz jogletnk a sajtkez alrs fogalmn alapul. A rgebbi idkben alrsuk helyett az rstudatlan emberek hrom keresztet tettek - tank eltt -az okmnyokra, ezzel hitelestve azok tartalmt.
Alrsunk kevsb vltozkony mint rsunk, annak ellenre, hogy az alrsban ll az ember a legkzvetlenebb kapcsolatban nmagval. A bennnk vgbement vltozsok mgsem itt jelentkeznek azonnal, azt inkbb folyrsunk tkrzi. Alrsunkban viszont korbban jelentkeznek az iskolai sablontl eltr, egyni vonsok. Ennek oka felteheten az, hogy nevnkhz - ha szeretjk azt, ha nem - klns kapcsolat fz bennnket. Kisgyermekkorunkban megtanultuk, hogy a nevnk az, ami megklnbztet minket a tbbiektl, azonossgtudatunkat adja.
Az vodba jr gyerekek hamar megtanuljk ugyan az ott hasznlatos jeleket, de a napocska, ltra, vagy labda kpvel mgsem azonosulnak, nem rzik annyira a sajtjuknak, mint a nevket. Ebben az letkorban mr krik a szlktl, hogy mutassk meg nekik a „Szilvi bett” vagy az „Andris bett”. Monogramjuk utn hamarosan a teljes nevket is le tudjk rni nagy, nyomtatott betkkel, melyet szvesen vsnek r rajzaikra, az vodai jelek mell. A sajt nvtl jobban maguknak rzik munkjukat.
Vezetk s keresztnevnk sajt nnk kivetlse, melyben annak tudatos s tudattalan rsze egyarnt nyomot hagy. Az alrs rengeteg informcit hordoz tulajdonosrl, mgsem szoktk a grafolgusok csak az alrs alapjn fellltani a szemlyisgkpet.
Az alrst mindig a szvegtmbhz hasonltjuk. Elszr az alrs trbeli elhelyezst nzzk meg fggleges s vzszintes irnyban egyarnt. Fggleges, - vertiklis - irnyban ktfle elhelyezst klnbztethetnk meg: szvegtmbhz kzeli, s szvegtmbtl tvoli alrst.
Ha az rs ksztje alig hagy tvolsgot a szvegtmb s az alrs kztt, ez azt jelenti, hogy a lertakkal teljes mrtkben azonosul, egyetrt vele. Jelentheti mg az egyn nllsgt, erõs ktdst a kzssghez, egyfajta vdettsg ignyt is jellhet.
Ha tvolra helyezi az alrst a szvegtmbtl, akkor elhatrolja magt a fent lertaktl, azzal nem rt egyet. Jelenthet mg fggetlensgre val trekvst, elszigeteldst. Feltnen nagy tvolsg esetn jelezhet klausztrofbit, a bezrtsgtl val ideges flelmet is.
Az iskolban tanult sablon szerint az utols sor s az als lapszl megfelezett tvolsga az alrs idelis helye, amely a normk kvetst, betartst, egyben kiegyenslyozottsgot jelent.
Az alrs vzszintes –horizontlis - elhelyezse is sok mindent elrul rjrl. Megklnbztetnk jobb oldalra, kzpre, valamint bal oldalra helyezett alrst.
Egy 21cm szles A/4-es lapot, ha hrom egyenl szlessg svra osztannk, az egyes svok 7-7cm szlessgek lennnek. Kapnnk egy baloldali, egy kzps, s egy jobb oldali 7cm-es oszlopot. A norml, egszsges szemlyisg emberek a jobboldali oszlopba helyezik alrsukat, amely a trszimbolika alapjn orientcit jelez a klvilg s a jv fel. Ha az alrs elhelyezse ettl balra tr el, krlbell a kzps, vagy a bal oldali oszlopban van, az flelmet, szorongst jelez. Az r nem mer kzeledni a klvilg, az emberek fel, mert teltve van negatv lmnnyel. Pesszimizmust, depresszit, krzishelyzetet is jelezhet a balra toldott alrs.
A bal margnl, az els 7cm-es oszlopban elhelyezett alrs neurotikus szemlyre utal, aki fl, szorong, nlltlan. Bezrkzik a klvilg, az emberek ell, teljesen a mlt fel fordul. Krzishelyzetben van, segtsgre szorul, mert akr nmaga ellen irnyul cselekedetre is kpes. Ennek megtlsnl azonban vegyk figyelembe az rsban jelenlv ms hasonl jelents utalsokat is, mert a szmtgpes levelezs elterjedsvel az zleti levelezsben a bal oldalra helyezett alrst egyre tbben alkalmazzk.
Az alrsok vzszintes, illetve fggleges elhelyezse utn vizsgljuk meg azok sorirnyt. A felfel tart alrs lendletes, ambicizus, energikus, jvorientlt szemlyre utal.
A lefel tart alrs rjban kevs az energia, passzv, kedvetlen, fradt s letrt ember.
Az alrs olvashatsga, illetve olvashatatlansga megmutatja rjnak felelssgvllalst, nyltsgt. Az olvashat alrs felelssgvllalst, becsletessget, termszetes viselkedst, egyrtelm kommunikcira val trekvst jell, nmaga vllalsra utal.
Az olvashatatlan alrs egyfajta rejtzkdst, nem egyrtelm kommunikcira val trekvst, sajt egynisgnek tlzott hangslyozst, a szablyok be nem tartst, valamint udvariatlansgot jelent.
Gyakran elfordul, hogy a vezetk s keresztnv rsa kztt klnbsg van. Valamelyik jobban kiemelt, nagyobb betkbl ll, de az is elfordulhat, hogy a kt nv kztt feltnen nagy a tvolsg. Abban az esetben, amikor a vezetknv a nagyobb, akkor az r szemly az apval, a frfiszereppel, a nvad csalddal azonosul. Azt is jelzi, hogy a szemlyt a hivatalos szerep, elssorban terveinek, feladatainak megvalstsa foglalkoztatja.
A kiemeltebb keresztnv egocentrikussgot, nmaga szemlynek fontossgt, hisgot, n rtkelsi problmkat jelez. Arra is utal, hogy az illet a magnletben tud inkbb kibontakozni.
rdekes megfigyels, hogy azok a nk, akik asszonynevket hasznljk, a „n” vgzdsben jelzik frjkhz val ktdsket. Amikor a frj keresztnevrl levlik, klnllv vlik a „n”, az a kapcsolatban szakadst, gyakran vlst, esetleg zvegysget jell.
Azoknl a nknl, akik bszkk arra, hogy frjhez mentek, hogy asszony sttust rtek el, a „n” szcskt jval nagyobb betvel rjk, mint frjk vezetk- s keresztnevt.
Gyakori jelensg, hogy valaki a nevt alhzza, esetleg fltte hz egy vonalat, bekeretezi, bekarikzza, pontot tesz a vgre. Ezeket a jeleket parfnak nevezi a grafolgia. Minden parf egyfajta nkiemelst jelent.
Az alhzott nv mindig n kiemelst, nyomatkostst, bszkesget jelent. A kvetkez hrom minta A. Lke Az alrs grafolgija c. knyvbl val
A bekeretezett nv elszigeteldst, bizonytalansgot, bezrtsgot mutat.
A bekarikzott nv egy vdburkot, egy bels vdett vilgot jelent. Az gy alr vdelmet keres a klvilg ell.
Pontot tesz a nv utn, aki hatrozott, valaminek a lezrsra trekszik, nem szereti az ellenvetseket. A pont jelezhet mg vatossgot, bizalmatlansgot is.
A nv fltt hzott vzszintes vonal mindig valaminek az eltakarst, elkendzst jelenti. gy r al az az ember, aki nem szeretn, ha megtudnnak brmit is akr szndkairl, akr cselekedeteirl.
A dsztett kezdbet az alrsban nszeretetet, nhittsget mutat. Tldszts esetn nrcizmust jelent.
A vezetk- vagy keresztnv kezdbetjben, melyben egybknt nem lenne, mgis thzs jelenik meg, tlt tragikus esemnyt jelent.
Vgvri Valria 1970-ta a betegsgjegyeket kutatta az rsban. Õ a nv kezd nagybetjben tallhat thzst mtti jelnek rtelmezte. Megfigyelsei alapjn, a nagyobb mtteken tesett emberek hzzk t nevk kezdbetjt.
Az alrst mindig a szvegtmbbel egytt rtelmezzk. Ez azt jelenti, hogy egy rs elemzsekor az alrst sszehasonltjuk a szvegtmbbel az albbi szempontok alapjn:
- Az alrs beti azonosak-e a szvegtmb betinek mretvel - Az alrs dlsszge megegyezik-e a szvegtmb dlsszgvel - Az alrs betformi megegyeznek-e a szvegtmbben hasznlt betformkkal - Az alrs ktsi mdja azonos-e a szvegtmb dominns ktsi mdjval - Az alrs ktttsge azonos-e a szvegtmb ktttsgvel
|