Boldogság – siker – szeretetteljes kapcsolatok
Hargitai Győző elnök 2006.03.06. 20:00
Gyötrődik azon, hogy miként legyen sikeres az életben? Ne gyötrődjön, legyen boldog. Ez a megszívlelendő tanulsága annak az összefoglalónak, amely a személyes boldogság járulékos hatásait elemző tanulmányokból készült.
Mindenki tisztában van azzal, hogy a sikeres karrier és a jó kapcsolatok boldoggá teszik az embereket. Az újabb kutatási eredmények azonban azt sugallják, hogy ez a folyamat kétirányú. „Talán a boldog emberekkel azért történik sok jó dolog, mert vidámak, mert barátkozó természetűek, mert pozitív az energiájuk” – mondta Sonja Lyubomirsky, a University of California Riverside Egyetemének pszichológia professzora, a tanulmány vezető szerzője. Csapatának 53 oldalas összefoglalója, mely 225 hosszú távú, kísérleti, járványtani tanulmányra épít, határozottan azt sugallja, hogy a boldogság szó szerint önmaga jutalma. Vagyis a boldogság sikerhez vezet éppúgy, ahogy a siker boldogságot eredményezhet. „Teljesen világos, hogy a folyamat kétirányú – fejtette ki Lyubomirsky. – Ez egy felfelé mozgó spirál.”
A legtöbb ember párkapcsolatban él. Amint azt a fenti tanulmány bizonyítja, egy boldog kapcsolat sikeressé tehet bennünket és viszont. Sok mindent tehetünk azért, hogy kapcsolatainkat elmélyítsük. A leghatékonyabb módszerek gyakran mindössze néhány szó kimondásából állnak. A szívből jövő, őszinte szavak új barátságok kialakulásához, régiek elmélyítéséhez és megromlott kapcsolatok megújulásához vezethetnek.
Az alábbi, mindössze néhány szóból álló mondatok alkalmasak bármilyen típusú kapcsolat ápolására.
1. Hadd segítsek!
Az igazi barátok észreveszik, ha valahol szükség támad, és igyekeznek megoldást találni. Ha fájdalommal találkoznak, mindent megtesznek, hogy enyhítsék azt. Kérés nélkül is segítenek.
2. Megértelek.
Az emberek közelebb kerülnek egymáshoz és jobban élvezik egymás társaságát, ha a kapcsolatot a megértés jellemzi. Ha képesek vagyunk a párunkkal tudatni – sok kis apró jelzéssel –, hogy megértjük őt, akkor a kapcsolat jobbá tételére alkalmas eszközök leghatékonyabbikával rendelkezünk.
3. Tisztellek.
A tisztelet a szeretet egyik formája. A tisztelet az bizonyítja, hogy egy másik embert egyenrangúnak tekintünk. Ha például a gyerekeinkkel úgy beszélünk, mintha felnőttek lennének, szorosabbá válik a velük való kapcsolatunk, és barátokká válhatunk. Ez minden személyközi kapcsolatra igaz.
4. Hiányzol.
Talán több házasságot lehetne megmenteni és megerősíteni, ha a párok egyszerűen és őszintén elmondanák egymásnak: „Hiányzol”. Ez a kijelentés tudatja a partnerrel, hogy ragaszkodunk hozzá, hogy szükségünk van rá, hogy vágyunk utána, hogy szeretjük. Képzelje csak el, milyen fontosnak érezné magát, ha a partnere felhívná a munkahelyén csak azért, hogy elmondja: „Hiányzol”.
5. Talán igazad van.
Ez a kijelentés rendkívül hatékony eszköz a viták kezeléséhez. Abban a mondatban, hogy „talán igazad van”, közvetve benne foglaltatik a beismerés alázata, hogy „talán én tévedtem”. Nézzünk szembe a tényekkel. Amikor valakivel vitatkozunk, általában az történik, hogy vitapartnerünket a sarokba szorítjuk. Ilyenkor egyik fél sem igazán hajlandó álláspontja megváltoztatására, ezért fennáll a veszély, hogy a kapcsolat látja ennek kárát. Ha valamelyik fél hajlandó azt mondani: „talán igazad van”, ezzel új lehetőségek nyílnak meg a téma további boncolgatásához. Kifejezhetjük nézeteinket oly módon is, hogy partnerünk megértsen bennünket.
6. Kérlek, bocsáss meg.
Számtalan megromlott kapcsolatot helyre lehetne állítani, ha az emberek beismernék hibáikat és bocsánatot kérnének. Egyikünk sem mentes a tévedésektől, gyarlóságtól és kudarcoktól. Nem kellene szégyellnünk beismerni, hogy valamit nem jól csináltuk, hiszen ez azt jelenti, hogy ma bölcsebbek vagyunk, mint amilyenek tegnap voltunk.
7. Köszönöm.
A köszönetnyilvánítás az udvariasság különleges formája. Azoknak az embereknek vannak igazi barátaik, akik nem veszik magától értetődőnek a mindennapok udvarias gesztusait. Soha nem mulasztják el megköszönni barátaik figyelmességét, kedvességét. Ezzel szemben a szűk baráti körrel rendelkező emberek gyakran nem mondhatják magukénak ezt a képességet.
8. Számíthatsz rám.
A barát az, aki megjelenik, amikor mások eltűnnek. A hűség fontos eleme az igaz barátságnak. Olyan „érzelmi ragasztó”, amely összeköti az embereket. Azok az emberek, akik baráti kapcsolataikat tekintve gazdagnak vallhatják magukat, többnyire kitartó és igaz barátok. Amikor baj van, az igaz barát tudtunkra adja, hogy „számíthatsz rám”.
9. Ott leszek.
Ha valaha is előfordult Önnel, hogy az éjszaka közepén fel kellett hívnia egyik barátját beteg gyermeke miatt, akit kórházba kellett vinni, vagy ha valaha is lerobbant az autója az otthonuktól távol, akkor tudja, milyen érzés azt hallani: „jövök”. Ez a legnagyobb ajándék, amit egy másik embernek adhatunk. Ha komolyan számíthatnak ránk mások, fontos dolgok történnek velünk és velük. A barátságban és a szeretetben megújulunk, érzelmileg és szellemileg újjászületünk. Az elérhetőség az udvariasság esszenciája.
10. Csak rajta.
Mindannyian különbözőek vagyunk. Ne próbáljuk meg saját ideáljainkat barátainkra ráerőszakolni. Inkább támogassuk őket a saját elgondolásaik megvalósításában még akkor is, ha azok nagyon távol állnak tőlünk. Mindenki sző álmokat, és ezek az álmok meglehetősen egyéniek. Támogassa és biztassa barátait álmaik követésére. Mondja azt: „csak rajta”.
11. Szeretlek.
Talán ez a legfontosabb szó, amit egy ember egy másiknak mondhat. Legmélyebb érzelmi igényeink közé tartozik azt hallani, hogy szeretnek bennünket. Szükségünk van arra, hogy tartozzunk valahova, hogy megbecsüljenek. Házastársának, gyerekeinek, barátainak és Önnek is szüksége van arra, hogy valaki azt mondja: „szeretlek”. A szeretet választás kérdése. Szeretni még akkor is lehet, amikor az érzelem nagy lángjai már elaludtak.
|