Induls: 2005-09-18
 
Olvasnivalk Karsay Istvntl
Olvasnivalk Karsay Istvntl : gi Vilgossg

gi Vilgossg

sszelltotta Dr Pataky rpd  2006.07.27. 19:58

2006/1

 

 

 

Tartalom

 

 

Beksznt........................................................................................... 2

let s hall........................................................................................... 8

Csevegs a szellemvilgbl.................................................................. 14

Crookes k­sr­le­te­i­nek r­t­ke ko­runk szel­le­mi ir­nya szem­pont­j­bl...... 20

Karcsonyi ima................................................................................... 24

Kt levl............................................................................................. 26

A chicagi tzkatasztrfa..................................................................... 28

Befolysok alatt ................................................................................. 31

Innen-onnan........................................................................................ 35

Ami az italozs ht­te­rben ll............................................................... 44

Mrciusi tl......................................................................................... 56

 

 

 

 

 

 

 

 

Be­k­szn­t

 

 

2006. Vz­ke­reszt ut­ni mun­ka­ht el­s nap­jn el­n­ttt a nyu­ga­lom an­nak tu­da­t­ban, hogy a J­NOS evan­g­li­um s a JE­LE­N­SEK szel­le­mi ma­gya­r­za­ta VII. ki­ad­vny­knt a nyom­d­ban van. Az­tn eszem­be ju­tott az is, hogy a k­tet vg­sza­v­ban el­k­szn­tem az ol­va­s­tl, s hir­te­len agyam­ba vil­lant: mi lesz ez­utn, mi­vel tel­nek majd ht­kz­nap­ja­im? Pi­he­ns­sel al­ko­ts he­lyett?! Meg­rez­zen­tem s mr­is in­dul­tam knyv­szek­r­nyem fe­l, ki­emel­ni on­nan akr­mit. Az gi Vi­l­gos­sg 1904-es el­ron­gyo­l­dott k­te­tt emel­tem ki a sor­bl gy, hogy ki­nyi­ts­kor an­nak szt­vlt el­s fe­le a bal, m­so­dik fe­le pe­dig a jobb ke­zem­ben ppenhogy meg­maradt. R­pil­lant­va a jobb ol­da­li­ra, ott leg­fe­ll a 415. ol­dal nagy­be­ts “Iro­dalom” ro­va­ta ez­zel a ki­emelt sz­veg­gel me­redt rm: “let s ha­ll.” Ki­ad­ja: Gabnyi r­pd.

Aki is­me­ri spiritolgiai ves­­sz­pa­ri­p­i­mat, el­kp­zel­he­ti, mi­lyen r­z­sek fog­tak el a sz­veg ol­va­s­sa­kor. Ezrt most sem tu­dom meg­ll­ni a tel­jes sz­veg ide­il­lesz­t­st:

 

let s ha­ll.

Ki­ad­ta 1904-ben Gabnyi r­pd.

 

Is­mt egy szel­lem­knyv fek­szik elt­tnk, va­l­s­gos szel­lem­kz­le­mny, mely egy haj­da­ni “ma­gyar pr­di­k­tor”, va­l­sz­n­leg re­for­m­tus pap­nak a s­lyos fl­di bu­rok­tl mr rg meg­sza­ba­dult szel­le­m­tl szr­ma­zik. Az egsz el­b­jo­l kis kny­vet az el­s sz­tl az utol­s­ig ez a szel­lem dik­tl­ta egy fi­a­tal m­di­um­nak, s ha er­re nz­ve nem k­pez­ne ele­gen­d biz­to­s­t­kot r­pd test­v­rnk sza­va, aki ezt az r­de­kes s r­t­kes kis kny­vet kz­z­tet­te s aki­nek ko­moly spi­ri­tu­­lis meg­gy­z­ds­tl t­ha­tott sza­va ki­zr e te­kin­tet­ben min­den k­telyt, gy bi­zo­ny­ra a leg­f­nye­sebb bi­zony­s­got szol­gl­tat­ja a kny­vecs­k­nek tisz­ta szel­le­mi for­rs­bl szr­ma­z­sa mel­lett ma­g­nak a knyv­nek tar­tal­ma.

A meg­di­cs­lt pr­di­k­tor, akit a t­rk vi­lg ide­j­ben rab­lnc­ra fz­ve hur­col­tak el Kis-zsi­­ba s ott va­la­mi t­rk bg­nek rab­szol­ga­knt ad­tak el, el­mond­ja ne­knk fl­di le­t­nek rab­sg­ban el­tl­ttt r­szt, a kny­vecs­ke m­so­dik r­sz­ben pe­dig be­sz­mol a szel­lem­vi­lg­ban v­sz­zad­okon ke­resz­tl szer­zett ta­pasz­ta­la­ta­i­rl, il­le­t­leg ezek­nek csak ama r­sz­rl, me­lyet ve­lnk, a mg ne­hz fldi bu­rok­ban vn­szor­g szel­lem­test­v­re­i­vel, fej­l­d­si fo­ko­za­tunk­hoz k­pest is­mer­tet­ni le­het s sza­bad.

A leg­me­le­gebb krisz­tu­si sze­re­tet vo­nul v­gig a va­l­ban mes­te­ri­leg meg­rt kz­le­m­nyen, s amit ne­knk a szel­lem­vi­lg­rl, a mi nap­rend­sze­rnk­rl, a vi­lg­rend­sze­rek­rl el­mond, az nem­csak hogy tel­jes ssz­hang­ban van az­zal, amit a szel­lem­tan­bl, a “Szel­lem, er, anyag” r­vn s egyb tisz­ta szel­lem­for­r­sok nyo­mn tu­dunk, ha­nem – gy­szl­vn – la­pi­d­ris r­vid­sg­gel s mg­is min­den­ki l­tal tisz­tn meg­rt­he­t, min­den fr­zis­tl men­tes egy­sze­r­sg­gel l­lt­ja elnk a tl­vi­l­gi le­tet an­nak a fl­di em­ber l­tal alig fel­fog­ha­t nagy­sze­r­s­g­vel s a fl­di ren­del­te­t­st h­en be­tl­ttt em­ber­re ott v­r r­mk s gy­ny­rk ma­gasz­tos­s­g­val.

Igaz test­v­ri sze­re­tet sz­t­kl­te a n­hai pr­di­k­tort ta­pasz­ta­la­ta­i­nak kz­l­s­re, azrt, hogy a “szel­lem­test­v­rei, ha okul­hat­nak raj­ta, okul­ja­nak, ha l­ve­ze­tes­nek ta­ll­jk, l­vez­ze­nek”.

Ht bi­zony okul­tunk is, l­vez­tnk is. Le­he­tet­len meg nem rez­nnk, hogy igaz a pr­di­k­tor­nak min­den sza­va, hogy a szo­li­da­ri­ts a leg­na­gyobb szel­le­mi tr­vny, mely s­­sze­f­zi az egsz szel­lem­vi­l­got, s hogy eb­bl a szo­li­da­ri­ts­bl szksgszerleg s el­len­ll­ha­tat­lan lo­gi­k­val fo­lyik az l­ta­l­nos test­v­ri sze­re­tet, mely nem is­mer­het sem­mi­f­le k­lnb­s­ge­ket, csak fej­l­d­si fo­ko­za­to­kat, hogy va­la­men­­nyi­nk­nek vis­­sza kell tr­nnk ah­hoz az s­for­rs­hoz. mely­bl ki­in­dul­tunk s hogy csak sa­jt aka­ra­tunk­tl fgg ezt a nagy utat egye­nes, fel­me­n, ne­hz s t­vi­ses ton meg­ten­ni. avagy a k­nyel­me­sebb, de lej­ts ton v­ez­re­de­ken t kn­ld­va s baj­ld­va ke­r­l ton.

Ez a k­zs ren­del­te­t­snk kap­csol s­­sze ben­nn­ket rk­re s en­nek ke­re­t­ben be­ll az egy­ni ren­del­te­t­sek csak ide­ig-r­ig v­laszt­hat­nak el ben­nn­ket egy­ms­tl.

Meg­ta­nul­juk be­l­le, hogy a per­zsa m­gu­sok tbb mint szz ves fl­di iva­d­ka s a Mo­ha­med hi­tn l t­rk rz­m­ves, n­tu­dat­la­nul br, Krisz­tus evan­g­li­u­ma sze­rint l­nek s em­ber­tr­sa­ik ir­ny­ban iga­zi krisz­tu­si sze­re­tet­tel, el­n­zs­sel s rsz­vt­tel vi­sel­tet­nek.

Lt­juk be­l­le, hogy a ke­resz­tny­sg mag­vt, mely a prediktor h­v lel­k­ben szunnyadott csak, a “per­zsa m­gu­sok” iva­d­ka b­resz­tet­te, fej­lesz­tet­te s hogy “a hit­hez, mely a krisz­tu­si ta­nok­bl lel­k­ben ki­vi­rg­zott, a spi­ri­tiz­mus ta­la­ja j ert adott s azt ha­tal­mas f­v n­vel­te”.

Meg­is­mer­jk be­l­le, hogy a fl­det k­rl­fo­g s a fld ha­ts­k­r­be tar­to­z lg­gy­rk­ben (szf­rk­ban) van­nak bu­k, emel­ke­d s stag­n­l szel­lem­cso­por­tok, s mind­ezek­nek is­mer­te­tett tl­vi­l­gi let­vi­szo­nyai bi­zal­mat, sze­re­te­tet, hi­tet, re­mnyt n­te­nek be­lnk, bresztleg, ser­ken­t­leg hat­nak re­nk.

Meg­ta­nul­juk be­l­le a fl­dn ala­ku­l kul­t­rk ke­let­ke­z­st, a nap­rend­sze­rnk k­ln­f­le vi­l­ga­in ural­ko­d le­tet s hogy nin­cse­nek el­k­l­n­tett ha­t­rok a min­den­sg­ben, ha­nem a fo­ko­za­tok a ha­son­lk von­z­s­nak tr­v­ny­nl fog­va sz­re­vt­le­nl m­le­nek t egy­ms­ba.

De nem leb­ben­ti fel elt­tnk a ma­ga­sabb vi­l­gok szel­lem­le­t­nek rej­t­lyt, me­lyet szel­le­mi fej­l­d­snk hos­­sz t­jn le­sznk csak k­pe­sek meg­r­te­ni, s nem is­mer­te­ti meg ve­lnk l­te­z­snk vg­okt s vg­cl­jt, mert ez csak Is­ten­ben le­het, ezt csak Is­ten tud­hat­ja, aki ne­knk meg­fog­ha­tat­lan s el­r­he­tet­len s akit ne­knk kifrkszni, ki­ku­tat­ni med­d vl­lal­ko­zs vol­na.

                               “Ne ku­tasd, de ke­resd!

                                 Imdd s sze­resd!”

 

gy szl a pr­di­k­tor, s mi h­la­telt szv­vel, fel­emelt s meg­ha­tott l­lek­kel ves­­szk s ol­vas­suk az sze­re­tet­tel­jes, ma­gasz­tos kz­le­m­nye­it. (V 1904/3. sz. 415–416. o.)

*

 

A 102 ol­da­las m­vet ter­m­sze­te­sen foly­ta­t­sok­ban hoz­zuk majd, ere­de­ti, a 102 v­vel ez­elt­ti “cz” stb. rs­sza­b­lyok sze­rint nyom­ta­tott alak­ban, mi­u­tn an­nak be­szer­z­se kt na­pon be­ll im­gyen tr­tnt meg:

Alig br­tam ki­vr­ni a ked­di na­pot, hogy fel­ke­res­hes­sem a ht­fn zr­va tar­t Sz­ch­nyi Knyv­t­rat. H­rom rai v­ra­ko­zs utn vg­re meg­ren­del­het­tem a knyv m­so­l­st, de azt csak es­te ht ra­kor ve­het­tem t, va­gyis mind­ez kt ta­xi j­vet-me­net­tel volt csak meg­old­ha­t az ott­ho­ni b­ke meg­r­z­se mel­lett. A ta­xi­sok lt­tk raj­tam, hogy nem va­gyok mai gye­rek, s r­kr­dez­tek, mit ke­re­sek ilyen k­sn a Sz­ch­nyi­ben? El­mond­tam ne­kik a tr­tn­te­ket s a ve­le­j­r lt­kr­d­sek prob­le­ma­ti­k­jt, azok iro­dal­m­val egytt, mi­re mind­ket­ten in­dt­ta­tst rez­tek an­nak meg­is­me­r­s­re s az ed­di­gi­ek­bl egy-egy k­tet el­fo­ga­d­s­ra, mert utasvrs kz­ben van ide­jk ol­vas­ni.

Mind­ezt azrt b­tor­kod­tam ilyen szin­tn le­r­ni, hogy az eset s a je­len f­zet­tel in­du­l is­me­ret­anyag is esz­k­zl szol­gl­jon a Kr tag­ja­i­nak ha­son­l “utol­s rs” mun­kl­ko­d­s­hoz. Ad­ja az r!

Ez eltt mint­egy ngy esz­ten­d­vel azo­kon a spiritisztikai seance­okon, me­lye­ken egyik ked­ves ba­r­tom s test­v­rem volt az irmdium, v­rat­lanul s id­zs nl­kl je­lent­ke­zett el­s izben 1899. deczember 15-n egy ma­gyar pr­di­k­tor szel­le­me. Kr­d­snk­re, hogy ki volt, ezt irta maga:

                       “Ma­gyar pap vol­tam; praedicator.

                         Meg­hal­tam t­rk fog­sg­ban.”

 

Ez a ked­ves szel­lem az­tn majd­nem min­den seanceon je­lent­ke­zett, s na­gyon sok r­de­kes kz­le­mnyt kap­tunk t­le. Egy al­ka­lom­mal el­hoz­ta, hogy va­la­mi hos­­szabb dol­got sze­ret­ne ne­knk dik­tl­ni. 1900. p­ri­lis h 20-n kr­dst in­tz­tnk hoz­z, hogy mi­kor kezd­jk el irni azt a mun­kt? p­ri­lis 23-t tzte ki; meg­je­gyez­vn, hogy “min­dig ste ” irjunk s ne tb­bet egy r­nl. Majd ezt kr­dez­tem t­le:

n: Nem sziveskednl meg­mon­da­ni, hogy tulajdonkpen mi­rl fog szl­ni az a mun­ka?

: p­pen azt akar­tam el­be­szl­ni. Le­het a czime:

 

“LET S HA­LL.”

 

Mes­­szi­re ny­lik ki a fo­na­la. v­sz­zad­ok­kal ez­eltt szo­mo­r rab­s­gom­ban a mo­raj­l ten­ger part­jn ll­do­gl­va ra­gadt meg az a gon­do­lat : “Mi ht az let s mi a ha­ll?

A ha­tal­mas prob­l­ma, mely oly m­lyen fog­lal­koz­tat­ta min­den id­ben az em­be­ri ke­dly- s gon­do­lat­vi­l­got, le­bi­lin­cselt en­gem is s most an­­nyi hos­­sz v kz­del­me, ta­pasz­ta­l­sa s f­rad­s­gos mun­k­ja utn egy ma­ga­sabb n­z­pont­rl csen­des meg­nyug­vs­sal s tu­ds­sal te­kin­tek szt az elt­tem fel­t­ru­l lt­kr­ben. Azok az irny­esz­mk, me­lyek az Igaz­sg­hoz k­ze­lebb visz­nek ben­nn­ket, l­nek, mun­kl­kod­nak n ben­nem s ve­z­rel­nek to­vb­bi utaimon. Be­utaz­tam ri­­si treket. Lt­tam a csil­la­gok szm­ll­ha­tat­lan vi­l­gt nyzs­g le­t­vel, r­ks elmulsval, r­ks kr­for­g­s­val az let­nek, – mely mg a ha­ll­ban is let ma­rad. Hi­szen el­vesz­ni, elmulni nem vsz el, nem m­lik el sem­mi; csak t­ala­kul. Ms for­m­ban, ms k­rl­m­nyek k­ztt foly­tat­ja a r­mrt utat, mely egyet­len czl fe­l ve­zet.

Nos, k­rl­be­ll az n uta­z­sa­im ref­le­xi­i lesz­nek ab­ban a mun­k­ban megrkitve.”

Er­rl a do­log­rl azon es­te tb­bet nem be­szl­tnk, de p­ri­lis 23-n hoz­z­fog­tunk a mun­ka megirshoz. A szel­lem dik­tlt, a m­di­um pe­dig irt; mg pe­dig rendkivl gyor­san irt, s mi meg­kap­tuk az El­sz-t, a Be­ve­ze­ts-t, s az egsz I. fe­je­ze­tet. Majd foly­tat­tuk az irst prilis 25-n, m­jus 4, 5, 12, 14, 15, 18, 25-n. s­­sze­sen kilencz este. Ek­kor je­len­tet­te a dik­t­l szel­lem, hogy ez a mun­ka El­s r­sze. A M­so­dik rszt majd az s­­szel fog­ja dik­tl­ni. Ugy is tr­tnt. Okt­ber 30-n hoz­z­fo­gott a dik­t­ls­hoz s hos­­szabb h­na­pok­ra ter­je­d sz­ne­te­ket tart­va, a k­vet­ke­z 1901. v junius 10-n meg­kap­tuk az egsz mun­kt, me­lyet betrl betre, sz­rl sz­ra, a leg­cse­k­lyebb vl­toz­ta­ts nl­kl itt kz­lk.

s ez­zel most n le­te­szem a tol­lat.

A mi k­vet­ke­zik, az ele­j­tl v­gig a szel­lem m­ve.

H­la a Min­den­ha­t Is­ten­nek, a ki meg­en­ged­te!

K­sz­net a ked­ves szel­lem­test­vr­nek, a ki dik­tl­ta!

B­ke s sze­re­tet ve­lnk!

Bu­da­pest, 1904. m­jus 1.

 

Gabnyi r­pd.*

 

 

 

 

 

 

 

* Gabnyi rpd (1855–1915), a Nemzeti Sznhz kivl jellemsznsze, formai­lag ugyan nem volt az Egylet tagja, de hervadhatatlan rdemeket szerzett csaldjval egytt a spiritizmus tanainak kitart terjesztse ltal. /ky/

 

 

 

 

LET S HA­LL.

 

 

El­sz.

 

Mes­­sze, mes­­sze t­jak­rl vis­­sza­t­r, ta­pasz­ta­la­tok­kal meg­ra­ko­dott test­v­re­tek el­tek ter­jesz­ti lel­k­nek kincs­t­rt s h­lt ad a Min­den­hat­nak, hogy ve­le­tek meg­oszt­hat­ja a vi­lg­egye­tem is­me­re­t­nek gaz­dag tu­d­st.

Ne vegylek kr­ke­ds­nek, ne ve­gy­tek ver­sen­gs l­tal fel­buz­dult ke­bel fel­l­p­s­nek, hogy n el­tek adom je­len kny­ve­met. Sze­rny va­gyok. Nek­tek irtam fl­di test­v­re­im. Nem mon­dom, hogy tulbecsljtek. Nem mon­dom, hogy na­gyon el­tr­be he­lyez­z­tek, de n a sziv, az em­be­ri l­lek iga­zi hang­jn szl­va, sze­re­te­tet, igaz sze­re­te­tet aka­rok nek­tek nyujtani csak­.

 

Be­ve­ze­ts.

 

A nap hnyflben s aranyszin, b­cs­z su­ga­rai a las­san mo­raj­l, kk ten­ger hul­l­ma­in tnczolnak.

Egy fr­fi ll a part f­ve­nyn. Sze­me s­vr­gn te­kint a vi­zek ha­t­rra. S­vr­gn te­kint a kk g­bol­to­zat­ra. S­vr­gn te­kint a vg­te­len­sg­be nyul, mesz­­szi ten­ger­re. S lt­ja meg­sz­let­ni a rin­g hul­l­mot, lt­ja megsz­let­ni a jt­szi ten­ger­taj­t­kot, – lt­ja vi­szont ket elmulni las­san­-lassan, amint a hul­lm a part f­ve­nyn ele­ny­szik, – amint a hab kilocs­csan a szom­jas, sr­ga homokra…

Ime, ezek mr csak vol­tak. Elmultak!…

De az el­si­mult hul­lm, az eltnt ten­ger­hab he­ly­be ujabb hul­lm, ujabb hab lp, – s a ten­ger k­pe nem vl­to­zik so­ha.

A gon­dol­ko­d em­ber lel­k­ben fel­t­mad va­la­mi ho­m­lyos tu­dat; – va­la­mi szomj az is­me­ret­len utn; – va­la­mi kt­sg, mely t fel­leb­ben­te­ni ksz­ti a lt s nem lt ha­t­rt alt­aka­r sr, fe­ke­te f­tyolt.

S gon­dol­ko­dik, – gon­dol­ko­dik.

Na­pok, h­na­pok, vek ml­nak las­s egy­for­ma­sg­ban, s egy­re emsz­ti n­ma­gt. Egy­re ku­tat a l­lek r­v­nye­i­ben. Egy­re ku­tat­ja a leg­ti­tok­za­to­sabb dol­got, mely az em­be­ri­s­get an­­nyi­szor s oly m­lyen fog­lal­koz­tat­ta mr: a lt s nem­lt kr­d­st, – az le­tet s ha­llt.

Mi­kor e fr­fi, mint egyn, egy ujabb kor­ba, egy ma­ga­sabb, fej­let­tebb lg­kr­be ke­rlt, mg ak­kor sem hagy­ta el t az a mr­he­tet­len, csilla­pit­hatatlan szomjusg, mely emsz­tet­te mint fl­di anyag­ba bur­kolt egynt.

Egy­re ku­ta­tott. Egy­re ke­res­te a ma­gast s a m­lyet. Egy­re jr­ta a mes­­sze t­ja­kat, a csil­la­gok mi­ri­d bi­ro­dal­ma­it s ime most – szz s szz v utn – tett ta­pasz­ta­la­ta­i­nak vissz­hang­jt e knyv­ben szel­lem test­v­rei ke­z­be te­szi le, hogy ha okul­hat­nak raj­ta – okul­ja­nak; ha l­ve­ze­tes­nek ta­ll­jk, – l­vez­zk. Ha pe­dig nem tet­szik va­la­ki­nek, – az dob­ja fl­re, mert nem akar­ja ter­hel­ni ve­le sen­ki.

Tulajdonkpen e knyv nem fog­lal­ko­zik a spi­ri­tiz­mus tu­do­m­nyos fej­te­ge­t­se­i­vel, ma­gya­r­za­ta­i­val. Ez nem tu­do­m­nyos knyv. Nem predikczik gyjtemnye.

Ez nem egyb, mint a vi­lg­tr sz­mos pont­jt be­jrt l­lek em­l­ke­i­nek sze­rny gyjtemnye.

Ne is szmitson sen­ki, hogy szo­ro­san vett tu­do­m­nyos fej­te­ge­t­se­ket, tanitsokat, mint ha­t­ro­zott czlzattal fel­ru­h­zot­ta­kat fog ben­ne ta­ll­ni. h, nem! De azrt fel­le­li ben­ne – be­von­va egy l­lek ala­nyi­s­g­nak zomnczval – mind­azt, a mit ha­son­l ton nyert kny­vek­ben fel­ta­llt.

Ezek az n ti em­l­ke­im.

Ezek az n leg­dr­gbb kin­cse­im.

 

 

 

EL­S RSZ.

 

I.

A t­rk rab.

 

Ha­z­j­bl elhurczoltk mes­­sze, mes­­sze dl­sza­ki t­jak­ra. Ki­ra­gad­tk sze­re­t csa­ld­ja, im­dott nem­ze­te, hoz­z­tar­to­zi k­r­bl s a dur­va n­kny – mely azon­ban a kor­szel­lem b­lye­gt vi­sel­te ma­gn – tnk­re­t­ve meg­kez­dett letczljt, egy is­me­ret­len uj vi­lg­ba, szo­kat­lan kr­nye­zet­be, szo­kat­lan k­rl­m­nyek kz­z lk­te t.

Iga­zn olyan volt, mint a ha­j­t­rtt, ki a ha­j­nak utol­s desz­k­jn, a v­szes hul­l­mo­kon h­nyd­va, hir­te­len egy elt­te is­me­ret­len, t­vo­li szi­get­re ve­t­dik ki.

Az a desz­ka­szl, mely­be ka­pasz­kod­va le­tt fentartotta, nem volt egyb, mint a hit, – a szik­la­ers hit.

s ez a hit csak­ugyan ers volt.

Er­sebb, mint a fl­di ha­lan­d keb­lt t­ha­t min­den ms r­zs, gon­do­lat s em­lk.

Ez a hit volt le­te meg­men­t­je.

Mes­­sze t­ja­kon bo­lyong­va, lt­va az let ujabb ala­ku­la­ta­it, lt­va az em­be­ri r­ze­lem- s ke­dly­vi­lg ms irny­ban va­l ki­fej­l­d­st: fel­t­madt ku­ta­t­si haj­la­ma, a t­vol­bl ide­gen­be ve­t­dtt, sze­gny ha­zt­lan­nak.

Ez a ha­zt­lan t­rk rab n vol­tam.

El­mon­dok egy pr trtnetkt ab­bl az id­bl, ab­bl a mes­­sze tnt kor­bl.

* * *

 

Knn s­tl­gat­tam az egyik stambuli te­me­t tur­b­nos sirjai k­ztt.

Szo­mo­r pla­t­nok, s­tt­zld cypruslombok ha­jol­tak le a k­vel fe­dett sirokra.

T­vol­rl a nagy v­ros el­ha­l mo­ra­ja, az n­nep­lk zsi­va­ja hang­zott ki, lgy ze­n­v szelidlve.

“Bairam n­ne­pe volt.”

Min­den igaz­hi­v t­rk rmujongssal d­v­zl­te az est­haj­nal fny­csil­la­gt, mely a bjt v­gt je­len­tet­te, s egyuttal a mahomedn far­sang kez­de­tt is.

n el­me­reng­ve jr­tam a nagy, sz­les te­me­ti utat, s vis­­sza­gon­dol­tam az eny­im­re, kik most – t­vol t­lem s nl­k­lem – ma­gyar v­re­ik k­r­ben, igaz hitattal, Is­te­n­ket sa­jt haj­l­ka­ik­ban imd­hat­jk.

Ne­kem ta­gad­nom kel­lett a hi­tet. En­gem kigunyoltak ve­le s meg­kor­b­csol­tak rette…

Amint igy an­da­log­va jr­tam-kel­tem a cyprusok r­nyn, meg­l­tok egy ron­gyos hadsit, ki – nem t­rd­ve a nagy v­ros n­ne­pi za­j­val, nem gon­dol­va az ilyen­kor ren­de­sen tr­tn­ni szo­kott ajn­dk s ala­mizs­na osz­to­ga­t­sok­kal – hall­ga­ta­gon lt egy p­zsi­tos han­ton, egy nagy cyprus r­ny­k­ban, s sze­me­it r­ve­dez­ve jr­tat­ta t­vo­li me­z­kn, k­kel­l he­gye­ken, a csil­lo­g ten­ge­ren, me­lyen fe­hr vi­tor­lk jt­tek-men­tek.

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
 
 
 
 

button1

 
 
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!