A jga tudomnya
2006.12.18. 12:56
13. Tatra szthitau jatno’ bhjszaha.
13. … azoktl (kett), … hatrozottan megalapozottnak, vagy rgztettnek lenni, … erfeszts; trekvs, … gyakorlat.
13. Kitart gyakorlat (abhjsza), az elme mdostsai felfggesztsnek llapotban (csitta-vritti-nirodha) val hatrozott megalapozottsgra tett erfeszts.
Mi az abhjsza? Minden erfeszts annak a transzcendens llapotnak az elrsre irnyul, amelyben a csitta-vrittiket felfggesztettk s a valsg fnye megszakts nlkl ragyog teljes tndklsben. Ezt a clt szmos s vltozatos eszkzzel lehet elrni s mindezeket bele lehet foglalni az abhjsza kifejezsbe. Az igaz, hogy Patanydzsali ltal bemutatott klnleges jga rendszerbe csupn nyolcfle gyakorlatot vettek be s ezrt stnga-jgnak, vagyis nyolc rszbl ll jgnak nevezik. Azonban Keleten ms jga-rendszerek is elterjedtek s mindegyiknek sajt klnleges technikja van. Sok gyakorlat kzs, azonban van nhny, amely mindegyik rendszer sajtos rsze. Patanydzsali a rendszerbe tulajdonkppen minden olyan gyakorlatot belevont, amely lnyeges, vagy fontos. Ignyei s vrmrsklete szerint, a jgi ezek kzl brmelyiket elfogadhatja, azonban ltalban azt a tancsot kapja, hogy azokra a gyakorlatokra korltozza magt, amelyeket abban a klnleges iskolban rnak el, amelyhez tartozik.
Alig kell arra rmutatni, hogy a jga ksrleti tudomny s miknt minden tudomnyban, az egyni tantk llandan j technikkat fedeznek fel s tantjk azt tantvnyaiknak. Teht minden haladott tant, annak ellenre, hogy a jga szleskr elveit s sajt iskoljnak technikjt kveti, sajt szemlyes rnyalatval jrul hozz tantsaihoz azzal, hogy nhny sajt kisebb gyakorlatot vezet be. Ameddig az iskola fennll, ezeket tbb-kevsb vltozatos formban folytatjk. Azonban az ilyeniskolk a legtbb esetben gyorsan puszta elmleti testletekk degenerldnak, amelyek holt hagyomnyokat visznek tovbb.
|