Szerfi trvnyhozs
2007.01.27. 22:49
4. Az elljrk s a tbbi testvrek egymshoz val viszonyrl.
Azok a testvrek, akik a tbbi testvrek vezetsre s szolglatra vannak rendelve az r nevben osszk be testvreiket tartomnyok s helysgek szerint, ahol kolostoraik vannak. Azutn keressk fel ket gyakran s intsk s biztassk ket. ldott testvreim pedig, valahnyan csak vannak, mindnyjan kszsgesen engedelmeskedjenek nekik mindenben, ami lelkknek dvssgre vlik s nem ll ellenttben regulnkkal. Egymssal pedig gy bnjanak, ahogyan az r tantja: „Mindent, amit akartok, hogy nektek cselekedjenek az emberek, ti is cselekedjtek nekik.” s msutt: „Amit nem akarsz, hogy ms neked cselekedjk, vigyzz, hogy azt msnak sohase cselekedjed.” Az elljrk s alattvalk tartsk szntelenl szemk eltt az r mondst: „Nem azrt jttem, hogy nekem szolgljanak, hanem hogy n szolgljak.”
Gondoljk meg, hogy a testvrek lelknek gondja rjuk van bzva, ha hibjukbl vagy rossz pldaadsuk kvetkeztben csak egy is veszendbe megy kzlk, az tlet napjn szigor szmadssal tartoznak majd az r Jzus Krisztus szne eltt.
5. A hibz testvrek megintsrl.
Nagyon vigyzzatok teht lelketekre s testvreitek lelkre, mert rettenetes az l Isten kezbe esni. Ha azonban egyik vagy msik elljr olyasmit tallna parancsolni valamelyik testvrnek, ami ellenkezik regulnkkal s a lelkiismerettel, az illet testvr nem kteles engedelmeskedni neki. Mert ahol hiba, vagy ppen bn forog fenn, ott nem lehet sz engedelmessgrl.
Mindazonltal a testvrek, valahnyszor csak elljrk, helyesebben szolgk vezetse alatt llanak, nagyon vatosan s krltekintssel mrlegeljk az elljrk, illetve szolgk tetteit. s ha mgis gy ltnk, hogy valamelyikk csak test szerint s nem egyttal llekben is jrja letutunk svnyt, az ilyent, ha harmadszori megintsre is vonakodik megjobbtani lett, minden mellktekintet flrettelvel a legkzelebbi pnksdi kptalanon jelentsk fel a rend egyetemes fnknek s szolgjnak.
Ha pedig a testvrek sorban akadna valaki, aki testi s nem lelki ember mdjra akarna lni, a vele egy fdl alatt l testvrek ne sznjenek meg t kitartan s egyben kell alzattal inteni, feddeni s dorglni. Ha harmadik intsre sem javul meg, amilyen gyorsan csak tehetik, kldjk t az elljr el, vagy legalbb tegyenek rla jelentst.
Vigyzzanak azonban a testvrek, az elljrk, illetve szolgk ppgy, mint a kzrendek, hogy msnak bnn, vagy rossz pldjn ne hborodjanak fel, se ne haragudjanak, mert az rdg azon mesterkedik, hogy egynek bnvel sok mst megrontson; ellenkezleg amennyire csak tehetik, legyenek lelki tmogatsra a hibz testvrnek. Mert: „Nem szksges az orvos az egszsgeseknek, hanem a betegeknek.”
Hasonlkppen egyik testvr se trekedjk semmifle nven nevezhet hatalomra, vagy uralomra, kivltkppen rendtrsai fltt. Mert miknt az r mondja az evangliumban: A npek fejedelmei uralkodnak rajtuk s nagyjaik hatalmat gyakorolnak flttk, nem gy leszen a testvrek kztt, hanem „aki nagyobb akar lenni kzttk, az lesz az szolgjuk” s „aki nagyobb kzttk, legyen mint a kisebb.”
Senki a testvrek kzl ne merszeljen rosszat tenni, vagy mondani a msiknak, hanem ellenkezleg a szeretet szellemben szolgljanak s engedelmeskedjenek egymsnak. Mert ebben vagyon a mi Urunk Jzus Krisztus igazi s szent engedelmessge. Tudjk meg az sszes testvrek azt is, hogy valahnyszor eltrnek az r parancsaitl s a prfta szava szerint az engedelmessg akln kvl kszlnak, tok alatt maradnak mindaddig, mg csak ki nem lbolnak bneikbl. Ha ellenben kitartanak az r parancsai mellett, melyekre a szent evanglium nevben regulnkkal elkteleztk magukat, tudjk meg, hogy igazi engedelmessgben lnek s ldottak az rtl.
6. A testvreknek az elljrkhoz val folyamodsrl s, hogy egy testvr se hivassk priornak.
Ha valamely helyen a testvrek nem tudnak regulnk szerint lni, amilyen gyorsan csak tehetik, forduljanak elljrjukhoz s jelentsk ezt neki. Az elljr pedig olyan szorgoskodssal igyekezzk rajtuk segteni, amilyennel kvnn, hogy hasonl helyzetben rajta is segtsenek. s senkit az gvilgon ne hvjanak priornak, hanem ltalban mindenkit kisebb testvrnek szltsanak. s egyik mossa meg a msiknak lbt.
|