A jga tudomnya
2008.02.23. 18:55
29. Jama-nijamszana-prnjm-pratyhra-dhran-dhjna szamdhajo'stv angni.
29. ... n-megtartztatsok; n-mrsklsek, tartzkodsi fogalmak, ... hatrozott szablyok; betartand ktelez szablyok, ... testhelyzetek, ... lgzsszablyozs, ... elvonatkoztats, ... sszpontosts; a figyelem egy eszmn vagy trgyon tartsa az elmben, vagy az elme ltal, ... meditci; szemllds; elmlkeds; kontemplci (vagyis "kon-templ-ci", ami azt jelenti, hogy a megfigyels szmra trsget, templum-ot (templomot) kidolgozni, amely megegyezik a szvegben lv meghatrozssal s az sszpontostssal (kon-centr-ls-sal), ami behatrol valamilyen kzponthoz, ami viszont beleilleszkedik ... meghatrozsba, amint a szvegben van. Azonban ltalban a kt sz hagyomnyos hasznlatt figyelembe vve a ... sz sszpontostst jelent s ... pedig kontemplcit), ... s rvlet (szellemi elmlyeds), ... a nyolc, ... tagja; alkot rsze.
29. n-megtartztats, betartand szablyok, testhelyzet, a lgzs szablyozsa, elvonatkoztats, sszpontosts, elmlkeds-elmlyeds, rvlet (a jga n-fegyelmnek nyolc rsze).
Patanydzsli ltal bemutatott jga - rendszernek nyolc rsze van, s ezrt nevezik satnga jgnak. Ms gyakorlsi technikra alapozott, ms rendszerek, termszetesen ms osztlyozst alkalmaznak s ezrt ott az angk szma is eltr lehet.
Ebben a fenti sztrban csupn felsorolja azt a jga - rendszert alkot nyolc rszt. Ebben a sztrban csupn egy megfontoland pont van spedig az, hogy ennek a rendszernek a nyolc angjt kln rszekknt kell-e venni, vagy olyan fokozatoknak, amelyek termszetes sorrendben kvetik egymst. Az ang sz hasznlata, amely testrszhez hasonl tagokat jelent, azt foglalja magban, hogy ezeket nem sorrendben lv tagokknt kell felfogni, azonban ez a md ahogyan Patanydzsali kezelte az angkat, arra mutat, hogy mgis van bizonyos sorrendi kapcsolatuk egymssal. Ha brki gondosan megvizsglja ezeknek a rszeknek a termszett, nem hagyhatja figyelmen kvl, hogy az angk meghatrozott mdon viszonyulnak egymshoz, s termszetes mdon kvetik egymst, ahogyan fentebb lertk. Ezrt a magasabb rend jga rendszeres gyakorlsakor, a fokozatok rtelmben ajnlatos gyakorlsukba fogni s amennyire lehetsges, j, ha ragaszkodunk a megadott sorrrendhez. Azonban, mivel valamelyik szdhaka a sorrendhez val ragaszkods nlkl is belefoghat brmely anga gyakorlsba, bizonyos mrtkben fggetlen rszekknt is felfoghatk.
|